Post

Kurallar

Basketbol branşına, sağlık durumu basketbol oynamasına engel teşkil etmeyen sporcular katılabilir. Sporcuların sağlık durumlarının sorumluluğu kendilerine aittir.

 

Statü

 

 1. OSB CUP’a katılan 10 takım kuran sonucu belirlenen 2 grupta tek devreli lig usulü mücadele edecektir. Grup maçları sonunda ilk 2 sırayı alan takımlar yarı finale yükselir. Bu turdan itibaren tek maçlı eliminasyon sistemi uygulanacaktır*
 2. Grup maçlarında puan eşitliği halinde Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) averaj kuralları uygulanır.

 

Oyun Alanı

 

 1. Oyun alanı basketbol sahasıdır.
 2. Takımlar turnuva başında belirlediği 20 kişilik liste dışına çıkamayacaktır.
 3. OSB Cup’a katılan şirket takımlarının oyuncuları şirkette çalıştığına dair belgelerin sunulması gerekmektedir.
 4. Şirketler kendi çalışanları dışındaki şahıslarla turnuvada mücadele edemeyecektir.

 

Oyun Süresi

 

 1. Oyunun süresi 10 dakikalık 4 periyod halinde oynanacaktır.
 2. Toplam sürenin sonunda beraberlikle sonuçlanan durumlarda beş dakikalık ilk uzatma süresi oynanır. İlk uzatma süresi bitiminde beraberlik bozulmamışsa bundan sonra eşitlik bozulana kadar beş dakikalık uzatmalar oynanacaktır. Uzatmalarda oyun durduğunda saatte durdurulur.

*Periyot araları 2 dk, devre arası ise 10 dk’dır.

 

Takım Kadroları

 

 1. Takımlar en fazla on iki kişiden oluşabilir. Maçlar beşer kişilik takımlarla oynanacaktır.
 2. Takımlar maça en az beş kişi ile başlayabilir.
 3. Oyuncu değişiklikleri ancak oyun durduğu anlarda yapılabilir.

 

Oyuncuların Giysi ve Gereçleri

 

 1. Takımlar kendi yaptıracakları 4-99 arası numaralı tek tip forma ile mücadele edebilirler.
 2. Oyuncular ancak spor salonuna uygun ayakkabı ile mücadele edebilir.
 3. Takılara (saat, kolye, bileklik vs.) yaralanmalara neden olabileceğinden müsaade edilmeyecektir. Gözlük ise sorumluluk oyuncuya ait olmak üzere kullanılabilir.
 4. Müsabakalar Organizasyon Komitesi'nin belirlediği toplarla oynanır.

 

Oyuna Başlama

 

Oyuna başlayan takım hava atışı ile belirlenir.

 

Fauller

 

 1. Tüm faullerde FIBA kuralları uygulanır.
 2. Takım faul limiti dörttür. Beşinci faulden itibaren atış uygulanır.
 3. Beş faul yapan oyuncu oyun dışı kalır.

 

Molalar

 

Her takımın ilk 3 periyotta 1 adet son periyotta 2 adet 60 sn’lik mola hakkı vardır ( 3. Periyotta kullanılmayan mola 4. Periyoda aktarılabilir). Normal süre içinde kullanılmayan mola uzatma devresinde kullanılamaz. Takımın mola kullanabilmesi için oyunun durmuş olması gerekir, molada oyun süresi durdurulur.

 

Koç ve Yöneticiler

 

 1. Kulüpleri temsilen bir yönetici ve bir adet koç takım ile birlikte takımın oturma sırasında bulunabilir (Bu kişilerden herhangi birinin bulunmadığı durumlarda 12 kişilik kadroya giremeyen oyunculardan herhangi biri bu kişiler yerine oturma sırasında yer alamaz).
 2. Bildirilen her bir yönetici ve koç önceden yazılı olarak bildirmek ve ilgili evraklarını hafta içi mesai gün ve saatleri içinde tamamlamak koşuluyla bir kez değiştirilebilir.
 3. Yöneticiler ve koç soyunma odası, koridor, oyun alanı gibi teknik alanlarda takımla birlikte bulunabilir. Bu kişiler dışında teknik alanlarda tanımlı olmayan kişilerin bulunması yasaktır. Tanımsız kişilerin belirtilen teknik alanlarda bulunması nedeniyle takımlar çeşitli cezalar alabilir.
 4. Koç ve yöneticiler sorumlu davranışlar içinde bulunmalıdırlar. Bu kişilerin saha içi ve saha dışında Fair Play'e aykırı davranışları halinde kendileri ve / veya takımları ceza alabilir.

 

Cezai Durumlar

 

 1. Hatalı oyuncu oynattığı belirlenen takım hükmen yenik ilan edilir.
 2. OSB CUP, hükmen mağlubiyet gerektiren her türlü durumda ilgili takıma hükmen mağlubiyete ek olarak ihraç dahil her türlü cezayı (Hakem raporu ve oyuna katılanların genel davranış durumuna göre) verebilir.
 3. Takımlar maç saatinden otuz dakika önce salonda hazır bulunmalıdır. Maçlar programda ilan edilen saatte başlatılır. Müsabakanın hakemi maçı başlatmak üzere sahaya çıktığında sahada en az iki kişi ile hazır bulunmayan takım hükmen mağlup ilan edilir (20-0). Geç kalan takımlar için 15 dk bekleme süresi uygulanır.
 4. Turnuva boyunca saha içi ve saha dışında Fair Play ruhuna aykırı davranışlar OSB CUP tarafından cezalandırılır. Diskalifiye edilen oyuncu en az bir
 5. Takımlar seyircilerinden sorumludurlar. OSB CUP Komitesi seyircilerin Fair Play'e aykırı tutum ve davranışları nedeniyle takımlara ihraç dahil her türlü cezayı verebilir.

 

Diğer

 

 1. 3 saniye ve 24 saniye kuralları uygulanır.
 2. Oyuncuların sakatlanması halinde hakemler oyunu durdurabilir. Uluslararası kurallara göre; sakatlık olduğunda top oyundaysa, hakemler oyun tamamlanana kadar, yani topu kontrolünde bulunduran takım sayı için şut atana, topun kontrolünü kaybedene, oyunu yavaşlatana veya top ölene kadar düdük çalmazlar.
 3. Maddelerde yer almayan hususlarda FIBA Oyun Kuralları ve hakem takdiri geçerlidir.
 4. Organizasyon ile ilgili her türlü konuda tek karar merci OSB CUP dır ve turnuva ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.

"İŞLER BASINCA “EN İYİ ATIŞINI YAP” "